برای مقابله با فشارها و تکانه‌های خارجی اقتصاد مقاومتی مبنای حرکت همگانی باشد

[ad_1]

ایسنا/مرکزی استاندار مرکزی گفت: برای مقابله با فشارها و تکانه های خارجی و حفظ مسیر رشد و شکوفایی کشور اقتصاد مقاومتی باید  مبنای حرکت همه دستگاه ها و نظام باشد.

فرزاد مخلص الائمه هشتم دیماه ۱۴۰۰ در هشتمین جشنواره استانی جهادگرانی علم و فناوری بسیج با اشاره به گرامیداشت نهم دیماه، اظهار کرد: طبق فرموده مقام معظم رهبری، علاج مشکلات کشور اقتصاد مقاومتی است که دارای دو رکن اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد مردمی است.

وی تصریح کرد: برای مقابله با فشارها و تکانه های خارجی و حفظ مسیر رشد و شکوفایی کشور اقتصاد مقاومتی باید  مبنای حرکت همه دستگاه ها و نظام باشد.

مخلص الائمه با بیان اینکه درحوزه اقتصاد دانش بنیان اقدامات سال های اخیر محصول پیگیری و مطالبه رهبری است و گفت: با وجود کارهای خاص و ارزشمند، اما هنوز با نقطه مطلوب فاصله داریم، در حال حاضر گردش مالی اقتصاد دانش بنیان بالغ بر ۲۰۰ همت (هزار میلیارد تومان) است و سهم آن در تولید ملی به ۴ درصد می رسد.

استاندار مرکزی بیان کرد: طبق اطلس پیچیدگی اقتصادی جهان محصول دانشگاه هاروارد، سهم نفت در اقتصاد ایران بالغ بر ۷۷ درصد است و حتی گاهی صادرات میعانات گازی که در واقع محصول نفت است تحت عنوان مضحک، صادرات غیرنفتی بیان می شود و این وابستگی رقمی تکاندهنده است.

وی با اشاره به اینکه راه خروج از اقتصاد وابسته به نفت تحقق اقتصاد مقاومتی است، گفت: کل تجارت خارجی کشور تحت تاثیر تحریم قرار دارد، اما در مجموع این تحریم ها وابستگی به نفت در کشور را کاهش داد هرچند که فرآیند فروش نفت در کشور در حال افزایش است.

مخلص الائمه اظهار کرد: جهاد گران عرصه علم و فناوری در تحقق اقتصاد دانش بنیان نقشی موثر دارند، ایران رتبه اول علمی منطقه را دارد که محصول دانشگاههای مقاله پرور است و در کنار آن تولید مقاله برای رشد علمی جهان انجام می گیرد، اما خودمان از این مقالات استفاده شایانی نداریم.

وی با اشاره به صنعت نفت کشور، اظهار کرد: نفت بر اقتصاد کشور چنبره زده است و شکل گیری اقتصاد دانش بنیان قطعا می تواند راهکاری برای دور شدن از این وابستگی باشد و این سیاست تا حدودی مغفول مانده است.

استاندار مرکزی با بیان اینکه اجرای سیاست ها در واقع عبارتی غلط است چراکه سیاست ها باید رعایت شود و مورد توجه قرار گیرد، افزود: ۷ سال پیش سیاست های علم و فناوری کشور از سوی معظم له ابلاغ شد، اما سیاست های کلی نظام که شامل بیش از ۵۰ سیاست می شود، در ساختارهای معیوب اجرایی گرفتار شده اند و سیاست هایی که نهادهای جهادی به سراغ آنها رفته اند وضعیت بهتری دارند.

وی با اشاره به نکات مهم درج شده در سیاست های علم و فناوری، اظهار کرد: در بخشی از این سیاست ها مسئله شجاعت علمی مورد توجه قرار گرفته است، متاسفانه برخی از دستگاه ها مانع اجرای اقتصاد مقاومتی می شوند در حالی که طبق این سیاست ها باید حامی شجاعت علمی باشند و نباید اجازه سقوط این شجاعت را داد.

به گزارش ایسنا، در این جشنواره فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی بیان کرد: در یک دسته بندی کلی، از زمان پیروزی انقلاب تاکنون، دو مقطع ۴۰ ساله باید تعریف شود، در چهل ساله اول برای ماندگاری نیازمند یک سقف استراتژیک بودیم تا در مقابل نظام بین الملل و استکبار جهانی دوام آوریم که به خوبی این مقطع را پشت سر گذاشتیم.

سردار محسن کریمی با اشاره به ایجاد و تثبیت قدرت سخت و نرم در چهل سال اول انقلاب اسلامی، افزود: در این میان جایگاه علم و دین داری بسیار مورد تاکید و توجه قرار گرفت و برای ادامه مسیر، سطح ایدلوژیک مدنظر قرار گرفته است و برای رسیدن به تمدن اسلامی باید در عین توان استراتژیک ارزش های اسلامی را در زندگی خود پیاده کنیم.

وی با بیان اینکه هدف از انقلاب اسلامی دعوت به رستگاری است و باید علیرغم همه پیشرفت ها، ارزش های اسلامی را دنبال کرد، گفت: در گام دوم باید نخبگان و جوانان انقلابی در مسیر تحقق ارزش های اسلامی و شکل گیری دولت و جامعه اسلامی تلاش کنند.

کریمی تصریح کرد: در طول چهل سال منشور انقلاب اسلامی شکل گرفته و برای ایجاد اقتدار اسلامی اتفاقات خوبی رقم خورده است.

وی با بیان اینکه اگر امروز در کنار همه پیشرفت ها با مشکلات معیشتی و اقتصادی روبرو هستیم باید در جای دیگر بحث کنیم، افزود: مسلما دولت اسلامی و نگرش های آن می تواند راهکاری برای حل مشکلات باشد، جهاد علمی و جنبش نرم افزاری و تولید علم در کشور به خوبی پیش رفته است و امروز در بحث نیروهای مسلح به هوش و توان جوانان خود متکی هستیم، گام دوم انقلاب تازه آغاز شده است و باید تلاش بیشتری از سوی نخبگان شاهد باشیم.

کریمی تاکید کرد: اگر در سطح استراتژیک بمانیم شکست می خوریم به همین دلیل باید وارد سطح ایدئولوژیک شد. 

در این جلسه رییس پارک علم و فناوری استان مرکزی اظهار کرد: رتبه علمی ایران در جهان ۱۶ است و در منطقه رتبه نخست را کسب کرده است.

دکتر محمد رفیعی تصریح کرد: در بخش کاربرد علم و دانش رتبه کشور، در مفهوم تولید فناوری در سال ۲۰۲۱، در جایگاه ۷۱ جهان قرار گرفته است و در مفهوم نوآوری در سال جاری رتبه ۶۰ را کسب کرده است و این امر نشان از نقص در دانشگاه ها دارد.

وی با بیان اینکه در مسیر رشد حرکت داریم، اما هنوز این حرکت جهادی نیست، گفت: متاسفانه نزدیک به ۴۰ درصد از بیکاران کشور، فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند که جای علامت سوال بزرگی را برای دانشگاه ها ایجاد کرده است که حاکی از ان است که شاید حرکت و فعالیت دانشگاه ها در مسیر ایجاد شغل و مفاهیم کارآفرینی نیست.

رفیعی با اشاره به اینکه مراکز علم و فناوری به دنبال حل مفاهیم از مسیر دانش و مهارت هستند، افزود: در قرن حاضر با چالش اساسی روبرو هستیم که شامل عدم تطابق پویایی با نوآوری می شود در حالی که باید در مسیر کارآفرینی و نوآوری حرکت کرد، در تمام دنیا دولت ها ایجاد کننده شغل نیستند، بلکه کارآفرین باید به دنبال ایجاد شغل باشد و ایجاد هر شغل باید با دانش فنی و تخصص، مهارت های کارآفرینی و فرهنگ و نگرش کارآفرینانه همراه باشد.

رییس پارک علم و فناوری با اشاره به اینکه دانشگاه ها در ایران در حال حاضر در نسل سوم دانشگاه کارآفرین قرار دارند در حالی که جهان وارد نسل پنجم دانشگاه ها یعنی دانشگاه انسان ساز شده اند، گفت: دانشگاه کارافرین نیازمند تغییر از درون دانشگاه و بیرون از موسسات هستند و باید این تغییرات در قالب یک اکوسیستم ایجاد شود، دانشگاه باید تغییرات اساسی در مفاهیم ارتقای اساتید داشته باشد.

وی خلق مشاغل جدید را از جمله مولفه های دانشگاه کارآفرین دانست و گفت: اقتصاد یک کشور باید متاثر از رفتار و تغییرات دانشگاه باشد و در این بین ارتباط صنعت و دانشگاه الزامی است و برای تحقق دانشگاه کارآفرین همه ارکان جامعه دخیل است.

نماینده کمیته علمی و ارزیابی این جشنواره بیان کرد: فراخوان این جشنواره همزمان با هفته دفاع مقدس در محورهای فنی و مهندسی، پزشکی، فناوری های نرم و صنایع فرهنگی، کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست و در قالب اختراغ، مقاله، طرح پژوهشی، شرکت های دانش بنیان، تولیدات فرهنگی و هنری، تولید محتوا، کتاب و نشریه انجام شد.

مسعود شهرجردی افزود: ۱۷۸ طرح به دبیرخانه و کمیته علمی و ارزیابی جشنواره جهت داوری شد و با ۳۰۰ نفرساعت، ۵۲ طرح در چهار سطح دانش آموزی، دانشجویی، اساتید و متخصصان و اختراعات انتخاب شدند.

وی گفت: در این راستا ۳۰ عضو هیئت علمی از دانشگاه های استان مشارکت داشتند و هر طرح با دو داور علمی و تخصصی مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، این جشنواره با رویکرد امیدافرینی و هم افزایی دستگاه های مرتبط در علم و فناوری در سه سطح دانش آموزی، دانشجویی و اساتید برگزار شد.

انتهای پیام

[ad_2]
خبر روز

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

قیمت برش لیزر ورق آهن آهن تاپ (8)

ارزش برش لیزر ورق آهن – آهن تاپ برش لیزر آهن, سرویس ها برش لیزری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.